Pożyczka gotówkowa – poznaj plusy oraz kryjące się za nimi niebezpieczeństwa!

Pożyczka gotówkowa to niezwykle popularny produkt. Ma on jednak zarówno blaski, jak i cienie. Poznaj je, by móc świadomie i roztropnie korzystać z tego typu finansowania.

Pożyczki gotówkowe niejednokrotnie bywają mylone z kredytami gotówkowymi. W istocie są to dwa oddzielne produkty, które mają odmienną specyfikę. To podstawowa kwestia, o której musisz pamiętać, poszukując odpowiedniego finansowania. Co należy wiedzieć o pożyczkach gotówkowych? Jakie są kluczowe cechy, które odróżniają je od kredytów gotówkowych? Jakie regulacje prawne dotyczą pożyczek? Na jaką kwotę pożyczki możesz liczyć? Gdzie ich szukać, aby cieszyć się skutecznym i bezpiecznym finansowaniem? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania.

Czym różni się kredyt gotówkowy od pożyczki gotówkowej?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli tego, czym różnią się od siebie dwa wskazane rozwiązania. Pożyczka gotówkowa to z zasady mniej formalności niż w przypadku klasycznego kredytu, o który możesz wnioskować w banku. Nierzadko zdarza się, że pożyczki przyznawane są bardzo szybko, często w oparciu o najbardziej podstawowe dane. Tymczasem kredyt gotówkowy to każdorazowo o wiele więcej koniecznych do przedstawienia dokumentów i dłuższy proces wnioskowania. Gdy wnioskujesz o klasyczny kredyt, szczegółowo sprawdzana jest twoja historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, analizowane jest także dokładnie twoje wynagrodzenie.

Sprawdź!
Szybka gotówka. Jak ją zdobyć? Przekonaj się!

Pożyczka gotówkowa często wymaga o wiele mniejszej zdolności kredytowej

Często nie musisz w tym przypadku przedstawiać potwierdzonego źródła zarobków, ani starać się o szereg różnorodnych zaświadczeń. Istotną różnicą jest także fakt, że pożyczka z zasady może zostać przeznaczona na dowolny cel, którego nie musisz wskazywać instytucji, w której wnioskujesz o finansowanie. W przypadku kredytów bankowych często jest inaczej. W związku z powyższym często można złożyć wniosek o finansowanie bardzo szybko, także w formie online. Często o wiele bardziej elastyczny jest też choćby okres spłaty. Okres kredytowania w przypadku bankowości tradycyjnej i typowych kredytów podlega innym regułom.

Pożyczka gotówkowa a podstawy prawne

O ile w przypadku kredytów gotówkowych zastosowanie mają szczegółowe przepisy prawa bankowego, o tyle w przypadku pożyczek jest nieco inaczej. Te produkty finansowe są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego. Według zapisów zawartych w kodeksie omawiana pożyczka to nic innego jak rodzaj umowy cywilnoprawnej, która zostaje zawarta między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Na mocy tej umowy pożyczkobiorcy udostępniane są określone środki pieniężne lub też środki niematerialne. W ramach umowy określona zostaje ostateczna kwota, jaka ma zostać zwrócona pożyczkodawcy oraz oczywiście odpowiedni termin.

Umowa pożyczkowa zawarta w formie ustnej jest wiążąca

Nie wszystkie umowy muszą zostać udokumentowane w formie pisemnej. Ten wymóg dotyczy tylko tych, które są związane z kwotą finansowania przekraczającą tysiąc złotych. Co istotne, umowa pożyczkowa dotycząca omawianego produktu może w istocie zawierać dowolne ustalenia. Prawo nie określa bowiem, co dokładnie ma się w niej znajdować. Prawo nie wskazuje również banków jako jedynych instytucji, które mogą udzielać pożyczek. Mogą to być również prywatne instytucje pozabankowe.

Sprawdź!
Ustawowe odsetki od pożyczki prywatnej - jakie przysługują zgodnie z prawem?

Pożyczka gotówkowa – co jest istotne?

Zaciągając zobowiązanie, powinieneś zasięgnąć szczegółowych informacji na temat tego, jakie dokładnie warunki dotyczą określonego produktu. Podobnie jak w przypadku kredytów tak też w przypadku pożyczek istotnym wskaźnikiem może okazać się RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Czym jest RRSO?

Jest to wskaźnik, w którym wskazane są wszystkie łączne koszty, jakie trzeba ponieść w związku z pożyczką. W tym prowizja, marża czy konieczne ubezpieczenia. Znając tę wartość, lepiej zweryfikujesz, na ile określony produkt jest dopasowany do twoich potrzeb i możliwości. Będzie posiadać rzetelną wiedzę na temat tego, ile dokładnie będą wynosić kolejne raty. RRSO możesz obliczyć samodzielnie, korzystając z dostępnych powszechnie wzorów. Są one jednak dość skomplikowane, dlatego w wielu wypadkach wskazane będzie skorzystanie z pomocy specjalisty i skonsultowanie się z doradcą kredytowym. Pomoże on w ustaleniu, jakie dokładnie warunki związane są tak z pożyczką jak i kredytem gotówkowym.

Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy – koszty

Oba wymienione produkty wiążą się z odmiennymi kosztami. Pożyczka gotówkowa to z założenia o wiele niższe kwoty, na które musisz się nastawić, myśląc o spłacaniu swoich zobowiązań. Co oczywiście nie oznacza, że produkt ten nie wiąże się z żadnymi kosztami. Nawet prywatne instytucje finansowe, które nie zwracają tak bacznej uwagi na zdolność kredytową swych klientów, stosują odpowiednio wysokie marże i prowizje.

Marże i prowizje w ofertach pożyczek gotówkowych

Owe marże i prowizje niejednokrotnie w wypadku omawianego tu rozwiązania bywają wysokie. To wiąże się z większym ryzykiem, które biorą na siebie instytucje udzielające finansowania osobom, które nie legitymują się sprawdzoną zdolnością kredytową. Wysokie odsetki to więc dla pożyczkodawców rodzaj wyrównania za ponoszone ryzyko. Bądź tego świadom, spoglądając na oferty różnych banków i firm pożyczkowych. To, że ktoś oferuje szybką pożyczkę, niekoniecznie oznacza, że jest to pożyczka tania!

Sprawdź!
Pożyczki dla zadłużonych, czyli czym jest kredyt dla zadłużonych?

Pożyczka gotówkowa – podsumowanie

Ostatecznie można zapytać, czy pożyczka gotówkowa to opłacalne rozwiązanie, z którego warto korzystać? Odpowiedź rzecz jasna zależy od możliwości i potrzeb danego konsumenta. Przede wszystkim myśląc o finansowaniu, musisz zadać sobie kluczowe pytanie dotyczące tego, czy będziesz w stanie regularnie i rzetelnie spłacać kolejne raty. Jeżeli nie, warto zastanowić się nad sensownością zaciągania takiego zobowiązania. Niewywiązywanie się ze spłat może pociągać za sobą szereg problemów, na czele ze wpisem do Krajowego Rejestru Długów.

Zwracaj uwagę nie tylko na to, jak szybko dana instytucja przekaże ci środki. Patrz także na szczegółowe oprocentowanie i przyjrzyj się wskaźnikowi RRSO. Dzięki temu, że pożyczka gotówkowa może zostać przeznaczona na dowolny cel, jest wygodnym narzędziem dla różnych grup, takich jak osoby prywatne, przedsiębiorcy, czy rolnicy. Niezależnie od tego, co pierwotnie planujesz za jej pomocą sfinansować, możesz zmienić zdanie po jej otrzymaniu, w zależności od twoich potrzeb.

Sprawdź także: https://agropedia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *