Jak działa karta kredytowa i czym różni się od karty debetowej? Karta kredytowa jest wygodnym produktem finansowym, który oferuje dodatkowe środki pieniężne. Dowiedz się, co to jest okres bezodsetkowy i jak mądrze korzystać z karty kredytowej!
Jak działa karta kredytowa i czym różni się od karty debetowej? Karta kredytowa jest wygodnym produktem finansowym, który oferuje dodatkowe środki pieniężne. Dowiedz się, co to jest okres bezodsetkowy i jak mądrze korzystać z karty kredytowej!
Pytanie o to, jak działa karta kredytowa, często zadają klienci banków. Najprościej ujmując, karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej z limitem kredytowym. Korzystanie z takiej karty pozwala uzyskać dodatkowe środki finansowe. Limit jest wciąż odnawiającym się kredytem, który umożliwia bezodsetkowe pożyczanie pieniędzy na określony czas. Jeśli nie zdążysz spłacić zadłużenia w wyznaczonym terminie, zaczną naliczać się odsetki. Jak dokładnie działa karta kredytowa? Jak długo posiadacz karty może korzystać z okresu bezodsetkowego? Czy posiadanie karty kredytowej ma sens? Sprawdźmy to!
Karta z limitem kredytowym to nic innego, jak karta płatnicza, na której dostępne są środki finansowe, które nie pochodzą z rachunku osobistego użytkownika tylko z rachunku kredytowego. Jest to więc uproszczona forma pożyczki bankowej, która po każdej spłacie zadłużenia się odnawia. Wiele to mówi o tym, jak działa karta kredytowa. Nie jest konieczne składanie wniosku za każdym razem. Płatność kartą odbywa się dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku karty debetowej. Wizualnie również obie karty nie różnią się od siebie. Jest to rozwiązanie niezmiernie wygodne i dające poczucie zabezpieczenia finansowego.
Główną różnicą pomiędzy obiema kartami jest oczywiście pochodzenie pieniędzy. Ma to wpływ na to, jak działa karta kredytowa. W przypadku standardowej karty debetowej użytkownik korzysta z własnych środków finansowych, które znajdują się na jego osobistym rachunku bankowym, do którego przyłączona jest karta płatnicze. Przy transakcjach kartą kredytową Mastercard lub Visa właściciel korzysta z przyznanego limitu kredytowego, czyli niejako pożycza środki finansowe od banku. Powstałe zadłużenia na karcie musi zostać spłacone w odpowiednim, wyznaczonym przez bank, terminie.
Limit kredytowy i jego wysokość zależy od zdolności kredytowej klienta banku. Instytucja bankowa przeprowadza weryfikację na podstawie nie tylko udokumentowanego zatrudnienia i zaświadczenia o zarobkach, ale również oceny historii kredytowej i wpisów w znanych bazach dłużników (BIK, BIG i KRD). Cała procedura łudząco przypomina wnioskowanie o kredyt gotówkowy, choć w niektórych przypadkach wydanie karty wymaga znacznie mniej formalności. Przyspieszony proces możliwy jest głównie dla stałych klientów danego banku.
Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, która karta jest lepsza. Obie karty służą do transakcji zarówno gotówkowych i bezgotówkowych. Posiadanie kary debetowej jest oczywiście bardzo ważne, jeśli na twoje konto osobiste wpływa wypłata. Możesz wtedy do woli korzystać z własnych środków finansowych. Karta płatnicza umożliwia ci wypłatę gotówki oraz płatności w sklepach. Karta z limitem kredytowym jest natomiast swego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Bardzo często jest ona wydawana zupełnie za darmo, dlatego warto mieć poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Gdy wiesz, jak działa karta kredytowa, możesz wybrać odpowiedni produkt dla siebie.
Warto wiedzieć, jak działa karta kredytowa, aby uniknąć niepotrzebnych opłat. Karta kredytowa służy zarówno do transakcji bezgotówkowych, jak i gotówkowych. Wypłata pieniędzy z bankomatu zazwyczaj wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji, dlatego nie jest to polecane rozwiązanie. Kartą z limitem można swobodnie płacić w sklepach stacjonarnych oraz w internecie. Przy użyciu karty kredytowej możesz również swobodnie rezerwować bilety lotnicze czy opłacać wynajem samochodu za granicą. Możliwe jest również wykonanie przelewu z karty kredytowej. Po wykorzystaniu limitu przyznanego przez bank konieczne jest oczywiście uregulowanie zadłużenia.
Używanie karty z limitem nie różni się zbytnio od płacenia kartą debetową. Jednak całe zadłużenie powstałe w wyniku wykorzystania limitu musi zostać spłacone. Po skorzystaniu ze środków finansowych właściciel karty ma zazwyczaj około 60 dni na spłatę należności bez odsetek. Po tym czasie bank zacznie naliczać odsetki od wykorzystanej kwoty. Pierwsze 30 dni określane jest mianem miesięcznego okresu rozliczeniowego. W tym czasie bank zlicza wszystkie płatności i udostępnia użytkownikowi wyciąg z karty. Od tego momentu powstaje obowiązek zapłaty z 20 do 30-dniowym terminem płatności.
Bank nie naliczy żadnych opłat i odsetek, jeśli nie zostanie przekroczony termin spłaty pożyczki. Co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zorganizować całkowitej kwoty do zapłaty? Konieczne będzie wpłacenie przynajmniej minimalnej kwoty wyznaczonej przez bank na wyciągu po zakończonym cyklu rozliczeniowym. Na resztę wykorzystanego limitu karty zostaną nałożone odsetki wynikające z umowy. Zadłużenie na karcie jest jednym z najdroższych form pożyczek bankowych, dlatego całkowity koszt kredytu w przypadku braku płatności w terminie bezodsetkowym będzie dość wysoki.
Jeśli wiesz, jak działa karta kredytowa, to zdajesz sobie sprawę, że nie warto wypłacać pieniędzy kartą z limitem. Dlaczego? Wypłata gotówki z bankomatu z pomocą karty kredytowej nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się to z dużymi kosztami. Za dokonanie wypłaty z bankomatu nałożona jest prowizja w wysokości 3-4% kwoty. Co więcej, transakcji gotówkowych nie obowiązuje okres bezodsetkowy, dlatego już od pierwszego dnia będą naliczane wysokie odsetki. Podobnie sytuacja wygląda z przelewami z rachunku karty.
Choć karta kredytowa na pierwszy rzut oka wygląda jak debetowa, nie uzyskuje się jej z automatu. Konieczne jest złożenie wniosku i przedłożenie wymaganych dokumentów, takich jak:
Po przeanalizowaniu zdolności kredytowej bank wydaje decyzję o przyznaniu karty i wysokości przyznanego limitu. Przy regularnych płatnościach limit z czasem, na wniosek klienta, może zostać zwiększony.
Karta kredytowa to bezsprzecznie świetny wynalazek współczesnej bankowości. Musisz jednak wiedzieć, jak działa karta kredytowa, aby korzystać z niej mądrze. Opłata roczna za korzystanie zazwyczaj nie jest naliczana, dlatego użytkowanie karty może być zupełnie darmowe, jeżeli tylko będziesz spłacał należności w okresie bezodsetkowym. Dowiedz się więcej o kredytach i pożyczkach z naszych pozostałych artykułów!