Karta kredytowa online – jakie warunki trzeba spełnić i kto może ją otrzymać? Kiedy przydaje się kredytowa karta?

Karta kredytowa online wydawana jest osobom z dobrą pozycją finansową. Z jej pomocą można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Wydanie karty i korzystanie z limitu podobne jest do zaciągania kredytu w banku. Sprawdź, jak korzystać z karty!

Karta kredytowa online związana jest z tzw. limitem kredytowym. Są to środki, które udostępnia ci bank i które możesz wykorzystać, robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Taka karta przyda się, gdy będziesz chciał nabyć np. jakiś droższy sprzęt, a na koncie osobistym nie będziesz mieć wystarczających środków. Wysokość przyznanego przez bank limitu kredytowego zależy od twojej wiarygodności finansowej oraz od rodzaju karty (platynowa, srebrna itd.). Karta ta należy do kart płatniczych, jednak działa na innych zasadach niż karta debetowa przypisana do osobistego rachunku bankowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Kredytowa karta – kto może się starać?

O kartę mogą starać się osoby pełnoletnie. Trzeba pamiętać, że posiadacz karty staje się niejako kredytobiorcą – bank przyznaje mu środki w określonej wysokości, którymi może dowolnie dysponować. Wykorzystanie środki należy spłacić w ustalonym terminie, co pozwala na ponowne ich wykorzystanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Karta z limitem jest zatem narzędziem, dzięki któremu można wielokrotnie korzystać z przyznanego limitu.

W jaki sposób można złożyć wniosek o kartę kredytową?

Aby otrzymać taką kartę, należy złożyć stosowny wniosek. Może być też konieczne dołączenie konkretnych dokumentów, na podstawie których bank oceni zdolność kredytową. Karta zostanie wydana po jej oszacowaniu. Wniosek o kartę kredytową można złożyć online, telefonicznie lub w placówce bankowej.

Sprawdź!
Jak działa karta kredytowa – sprawdź, czym różni się karta kredytowa od debetowej, czy warto ją posiadać i jak z niej korzystać!

Niezbędne dokumenty i wymagania – jak otrzymać kartę kredytową?

Osoba ubiegająca się o kartę kredytową przechodzi proces podobny, jak w przypadku ubiegania się o przyznanie kredytu. W jednym i drugim przypadku konieczna jest ocena zdolności kredytowej. Bank może zatem zażądać od starającego się dodatkowych dokumentów:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu, zarobkach;
  • zaświadczenia o wysokości dochodów;
  • wyciągu z konta z okresu ostatnich 3 miesięcy.

Banki ustalają również dolną i górną granicę wieku, w którym można starać się o uzyskanie limitu kredytowego. O kartę mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, a w niektórych placówkach dolną granicą jest 21 lat. Najczęściej karta nie zostanie wydana osobie, która ukończyła 65. rok życia. Instytucja przyjrzy się również historii kredytowej, sprawdzi, czy wnioskodawca spłaca regularnie swoje zobowiązania, czy ma zaciągnięte inne kredyty i pożyczki. Sprawdzi też, z jakich źródeł pozyskuje dochody i na podstawie jakiej umowy jest zatrudniony.

Karta kredytowa online – jak spłacić należność?

Wykorzystane środki znajdujące się na karcie należy spłacić. Jak wygląda spłata zadłużenia? Okres rozliczeniowy to czas, w którym posiadacz karty korzysta z limitu kredytowego – to zazwyczaj 30 dni. Po tym okresie należy dokonać spłaty karty, w ciągu 20–30 kolejnych dni. Jest to tzw. okres bezodsetkowy, co oznacza, że jeśli użytkownik karty zmieści się w wyznaczonym czasie, nie zapłaci odsetek. Zadłużenie można spłacać w całości lub w wygodnych ratach. Warto jednak pamiętać, że bank może naliczyć prowizję od zapłaty w ratach oraz odsetki od tej części zadłużenia, które zostało rozłożone na raty.

Sprawdź!
Konto w revolut a komornik – czy to konto bankowe? Czy komornik może zająć konto revolut?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę?

Czym jest karta kredytowa online? Przede wszystkim o kartę możesz wnioskować przez internet, np. korzystając z bankowości elektronicznej. Karta posłuży ci również do płatności internetowych. Zanim jednak zdecydujesz się na limit kredytowy, przeanalizuj dostępne oferty. Na co należy zwrócić uwagę? Oto wykaz opłat i prowizji:

  • wysokość opłaty za kartę – niektóre banki naliczają opłatę, inne rezygnują z niej pod warunkiem spełnienia przez klienta określonych warunków;
  • opłata za użytkowanie karty (za obsługę karty) – może to być kwota miesięczna lub roczna; bank może z niej zrezygnować, gdy np. klient wykona określoną liczbę operacji w wyznaczonym czasie;
  • prowizja za wypłatę z bankomatu oraz rozłożenie spłaty na raty;
  • wysokość odsetek za zwłokę w spłacie lub rozłożenie na raty;
  • oprocentowanie karty, a także RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oraz jego rodzaj (oprocentowanie zmienne, stałe).

Analiza powyższych czynników pozwoli ci poznać wysokość całkowitej kwoty do zapłaty związanej z posiadaniem i użytkowaniem karty.

Jak płacić kartą?

Jak można dokonywać płatności kartą? Musisz wiedzieć, że dzięki niej będziesz mógł dokonywać transakcji bezgotówkowych i gotówkowych, podobnie jak w przypadku karty debetowej. Korzystanie z kredytowej karty oznacza np. płatności zbliżeniowe, wszędzie tam, gdzie to możliwe (sklepy, punkty usługowe). Niektóre banki pozwalają również na przelew z rachunku karty określonej sumy na dowolny rachunek bankowy. Do transakcji bezgotówkowych zalicza się również płatności za pomocą smartwatcha czy smartfona (przy wykorzystaniu Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay).

Sprawdź!
Czym jest linia kredytowa? Kiedy złożyć wniosek o kredyt odnawialny? Czy przedsiębiorca może ubiegać się o taką pomoc finansową?

Transakcje gotówkowe

Ze swojej karty możesz korzystać również, dokonując transakcji gotówkowych – wypłacać pieniądze w bankomacie. Warto pamiętać, że w takim przypadku naliczana jest prowizja i nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Niektóre banki wprowadzają jednak ułatwienia dla klientów i odsetki naliczane są dopiero po przekroczeniu terminu spłaty.

Jak wygląda kredytowa karta?

Karta kredytowa wygląda podobnie jak debetowa. Znajdziesz na niej swoje dane – imię i nazwisko, a także numer karty, nazwę banku i logo wydawcy. Oznaczona jest również data ważności karty. Pamiętaj, by ustawić swój własny PIN do karty, a dla bezpieczeństwa zachować go w tajemnicy. Przed podpisaniem umowy o kartę, dobrze przeanalizuj jej warunki (sprawdź cykl rozliczeniowy, opłatę za obsługę karty, opłatę za wydanie itd.).

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Limit na karcie umożliwia dokonanie transakcji, gdy brakuje ci środków na rachunku bieżącym. Płacąc kartą kredytową, pamiętaj jednak o pewnych niebezpieczeństwach – to dług, który trzeba spłacić, najlepiej w terminie. Każda karta wpływa również na twoją kredytową zdolność, a informacja o niej zostanie zapisana. Karta kredytowa online ma ci pomóc, dlatego korzystaj z niej rozsądnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *