Konto revolut kojarzy się większości z podróżami. Swobodne operowanie kartą płatniczą, nieważne, w jakiej walucie się płaci, jest jedną z większych korzyści, jakie daje użytkownikom aplikacja revolut. Jak wygląda jednak sprawa revolut a komornik? Czy posiadając konto w revolut, można powiedzieć, że jest to rachunek bankowy? Jakie inne korzyści, prócz płacenia kartą w wielu walutach, daje aplikacja? Czy revolut może być sposobem dłużników na brak wszczęcia egzekucji komorniczej?
Revolut to brytyjska aplikacja, która oferuje użytkownikom cały wachlarz usług z sektora finansowego. Karta revolut umożliwia płatność w walutach. Jednak aplikacja pozwala również wymieniać waluty w wirtualnych kantorach, kupować akcje spółek lub kryptowaluty. Nie jest to typowe konto bankowe, a raczej ciekawa alternatywa dla niego. Jakie zalety dla dłużników niesie za sobą produkt brytyjskiego startupu?
Czym różni się konto w Revolut od konta bankowego?
Na pierwszy rzut oka, konto w Revolut przypomina rachunek w tradycyjnym banku. Jednak można określić go mianem banku fintech. Dostarcza on usługi finansowe, przy użyciu najnowszych technologii. Pozwala to użytkownikom w pełni wykorzystywać możliwości bankowości, poprzez mobilną aplikację bankową. W każdym zakątku świata.
Płatność kartą prepaid revolut przypomina trochę transakcje kartami wielowalutowymi. Ilość walut, jakie można gromadzić poprzez aplikację, oraz ich korzystny kurs sprawiają, że osoby, które często podróżują po świecie, z chęcią korzystają z tej firmy płatności. Karty płatnicze revolut posiadają 31 walut, które dowolnie można wymieniać poprzez aplikację mobilną. Dodać należy, że ilość ta będzie się nieustannie powiększać.
Konto Revolut a komornik. Czy możliwe jest konto bez komornika?
Pozabankowe konto revolut posiada z pewnością zalety, jakimi są łatwy dostęp do usług finansowych, czy możliwość płatności w wielu walutach. Jednak konto takie posiada również wady. Jedną z nich jest fakt, że revolut jest przedsiębiorstwem zarejestrowanym w Londynie. Zakładając więc, że ma to być podstawowe konto, na którym dostępne będą środki pieniężne, trzeba zastanowić się, jak je tam przelać. Konto Revolut nie jest kontem w polskim banku. Numer rachunku revolut nie posiada więc polskiego IBAN. Nie zawsze tak było.
Jeszcze w 2021 roku, Revolut współpracował z Danske Bank. Jest to bank z Finlandii, który posiadał w Polsce swój oddział. Dzięki temu konta w revolut traktowane były jak polskie. Oznacza to, że przelewając pieniądze na konto w aplikacji, dokonywano przelewu krajowego. Na nieszczęście użytkowników aplikacji, bank ten zamknął oddział w Polsce. Revolut stracił polski IBAN, a przelewy na konto zostały utrudnione.
Przelew zagraniczny wiąże się z wyższą opłatą. Dlatego pracodawca może nie godzić się na przelewanie wypłaty na konto w revolut. Zwykłe przelewy też również mogą być utrudnione. Oprócz wyższych opłat można spodziewać się dłuższego czasu oczekiwania na zaksięgowanie środków na koncie.
Teoretycznie komornik nie może zająć środków zgromadzonych na koncie w Revolut. Po pierwsze nie jest to bank, a po drugie polski komornik nie ma prawa nakładać egzekucji na konta, które nie posiadają polskiego numeru IBAN.
Czy konto Revolut znajduje się w systemie ognivo?
Jak już wspomniano, revolut nie jest bankiem, ani firmą funkcjonującą w granicach Polski. Jest to przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie. Dzięki temu system ognivo, z którego korzysta komornik, teoretycznie nie widzi środków zgromadzonych w aplikacji.
To, że system ognivo nie widzi środków zgromadzonych na koncie w revolut, nie oznacza, że polskie urzędy nie mają dostępu do danych. Revolut korzysta z europejskiej licencji bankowej. Dzięki temu na przykład urząd skarbowy może wysłać pytanie do revolut, a ten udostępni wszystkie potrzebne w urzędzie dane klienta.
Po co w urzędzie skarbowym takie informacje? Na przykład dlatego, że zakładając lokatę w revolut, firma nie odprowadza wprowadzonego jakiś czas temu w Polsce tak zwanego podatku belki. Właściciel lokaty założonej w revolut ma obowiązek samodzielnie odprowadzić podatek do polskiej skarbówki.
Identyfikacja dłużnika w revolut – czy komornik może zająć środki?
Założenie rachunku w revolut jest dużo łatwiejsze niż w polskim banku. Ponadto dane, jakie podano podczas rejestracji, można z łatwością zmienić z poziomu aplikacji mobilnej. Jest to powód, przez który komornicy mają podwójnie utrudnione wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Nie mogą oni zablokować środków na koncie, zanim nie będą pewni, że należą one do dłużnika. Konto w revolut utrudnia zidentyfikowanie właściciela.
Jednak komornik sądowy może wystąpić do revoluta o wszelkie dane właściciela, jakie posiada instytucja. W tym między innymi informacje o kontach, które wpłacają środki pieniężne do revolut bank. W ten sposób zajęcie komornicze może dosięgnąć właśnie konto w revolute.
Jeżeli ktoś wpadł więc na pomysł, by otworzyć konto osobiste revolut tylko po to, by był on wolny od komornika, to się przeliczył. Zakładając konto należy pamiętać o tym, że przypisywane jest na terenie kraju automatycznie konto w złotówkach. Dopiero później można dodać sobie do profilu konta walutowe.
Kto może wnioskować o podanie danych właściciela konta revolut?
Polskie konto w revolucie nie jest już od dawna kontem wolnym od komornika. Jednak nie tylko on może wnioskować o podanie potrzebnych mu do egzekucji danych właściciela konta. Niezależnie czy jest to konto prywatne, czy konto firmowe.
Wniosek o podanie potrzebnych do egzekucji danych mogą wysłać do revolute m.in:
- komornik;
- urząd skarbowy;
- sąd;
- zus.
Konto revolut jest produktem stworzonym dla osób, które wiele podróżują i nie chcą płacić prowizji za używanie karty w innych walutach. To podróżnicy potrzebują takiego konta. Nie osoby, które chcą ukryć swoje finanse przed egzekucjami. Komornik nie zajmie środków na koncie, które znajduje się w revolute, ponieważ może działać jedynie na terenie kraju. Niemniej będzie wiedział o nich i może wystąpić do sądu o pomoc w rozwiązaniu sprawy.