Wirtualna karta kredytowa – czym różni się od plastikowego odpowiednika? Jak płacić kartą wirtualną za zakupy w internecie?

Wirtualna karta kredytowa z powodzeniem może zastąpić tradycyjną kartę plastikową. Choć będzie istniała wyłącznie na ekranie urządzenia elektronicznego, będzie w pełni funkcjonalna! Sprawdź, jakie są rodzaje kart wirtualnych i jak z nich korzystać!

Wirtualna karta kredytowa działa na takiej samej zasadzie jak jej fizyczny odpowiednik. Karta z limitem kredytowym umożliwia dokonywanie transakcji przy wykorzystaniu środków finansowych pochodzących kredytu. To wygodna opcja na zapewnienie sobie pewnego buforu bezpieczeństwa w postaci poduszki finansowej. Przy spłacie należności w wyznaczonym bezodsetkowym terminie pożyczka jest zupełnie darmowa. Zarówno fizyczną kartą, jak i mobilną możesz płacić nie tylko w internecie, ale również w sklepach stacjonarnych. Jak to możliwe? Dowiedz się, jak działa karta wirtualna i jak ją zdobyć!

Czym jest wirtualna karta kredytowa?

Mobilna karta płatnicza nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Jest wyłącznie cyfrowym zapisem dostępnym w aplikacji mobilnej. Wirtualny charakter nie pozbawia jej jednak doskonałej funkcjonalności. Jej przewagą nad plastikową kartą bezsprzecznie jest zwiększone bezpieczeństwo – mobilnej karty nie da się przecież zgubić czy ukraść. Aby móc swobodnie dokonywać płatności, wirtualna karta kredytowa posiada te same ważne oznaczenia, co jej analogiczna wersja, takie jak:

  • 16-cyfrowy numer;
  • data ważności;
  • trzycyfrowy kod CVV lub CVC;
  • nazwa wydawcy;
  • imię i nazwisko posiadacza karty.
Sprawdź!
Jak działa karta kredytowa – sprawdź, czym różni się karta kredytowa od debetowej, czy warto ją posiadać i jak z niej korzystać!

Czym różni się karta wirtualna od plastikowego odpowiednika?

Tak naprawdę jedyną różnicą pomiędzy tradycyjną kartą a wirtualną jest brak fizycznej formy tej drugiej. Najczęściej mobilna karta posiada formę aplikacji na smartfona. Obiema kartami można jednak zarządzać z powodzeniem zarządzać w bankowości internetowej. Zarówno zwykłe karty, jak i te mobilne mogą mieć różne zastosowania i rodzaje. Wirtualna karta kredytowa zapewnia wygodny dostęp do środków, a wydanie karty odbywa się bardzo szybko – w końcu nie trzeba czekać, aż kawałek plastiku zostanie dostarczony przez listonosza. Jaką mobilną kartę wybrać?

Rodzaje kart wirtualnych

Mobilne karty oferują różne modele korzystania ze środków finansowych. Tak jak w przypadku tradycyjnych kart, wyróżniamy trzy rodzaje kart mobilnych:

  • kredytowe;
  • debetowe;
  • przedpłacone (prepaid).

Oferta kart mobilnych jest bardzo bogata. Narzędzia płatnicze są wydawane nie tylko przez banki, ale również FinTechy, czyli firmy wykorzystujące innowacje technologiczne w sektorze finansów. Czym różnią się produkty w tym segmencie? Poznaj rodzaje i wybierz kartę dopasowaną do indywidualnych potrzeb!

Mobilna karta z limitem kredytowym

W przypadku takiej wirtualnej karty kredytowej płatności dokonywane są z pieniędzy pożyczonych od banku. Instytucja bankowa na podstawie oceny zdolności kredytowej przyznaje bądź nie kredyt odnawialny na karcie. Każde zużycie pieniędzy w danym 30-dniowym cyklu rozliczeniowym może zostać spłacone bez odsetek w terminie wyznaczonym przez bank. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić zadłużenia w określonym czasie, na właściwy numer konta bankowego karty musisz wpłacić przynajmniej kwotę minimalną. Od reszty niespłaconego kapitału będą naliczane odsetki umowne.

Sprawdź!
Karta kredytowa online – jakie warunki trzeba spełnić i kto może ją otrzymać? Kiedy przydaje się kredytowa karta?

Mobilna wersja karty debetowej

To karta przypisana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), czyli osobistego konta w banku. Wirtualny zamiennik tradycyjnej karty posiada dokładnie taką samą zasadę działania. Płatności kartą debetową za zakupy w sklepach dokonywane są przy użyciu pieniędzy znajdujących się na rachunku bankowym.

Wirtualna karta przedpłacona

Karty przedpłacone (prepaid) są najbardziej popularnym modelem w segmencie produktów wirtualnych. Aby móc korzystać z naszej karty i płacić nią w sklepach internetowych lub stacjonarnych, konieczne jest wpłacenie środków. Wpłata zazwyczaj odbywa się w formie przelewu bankowego na przypisany numer konta. Karta prepaid zapewnia większą kontrolę nad wydatkami – możesz na nią wpłacić preferowaną część wypłaty i nie masz możliwości korzystania z pożyczonych pieniędzy.

Zalety karty wirtualnej

Wirtualna karta kredytowa to przede wszystkim ogromna wygoda i bezpieczeństwo. Środek płatniczy masz zawsze przy sobie, w aplikacji w swoim telefonie. Nie musisz martwić się, że zapomnisz portfela, zgubisz kartę lub nie weźmiesz ze sobą portfela. Aby dokonać płatności kartą wirtualną, zazwyczaj konieczne jest wpisanie hasła lub kodu zabezpieczającego, dlatego nawet w przypadku utraty telefonu niepożądana osoba nie będzie miała dostępu do twoich pieniędzy. W każdej chwili można również zablokować i zastrzec korzystanie z karty kredytowej lub debetowej z poziomu aplikacji.

Wirtualna karta kredytowa a płatności w internecie

Gotówka oczywiście wciąż jest przydatna, jednak w przypadku zakupów internetowych zazwyczaj niezbędna jest wirtualna karta kredytowa z kodem CVV lub CVC. Wygodnym rozwiązaniem jest aktywna karta mobilna. Dzięki możliwości dodania jej do Apple Pay lub Google Pay z powodzeniem możesz płacić za zakupy nie tylko w sklepach online, ale również zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych. Opłacanie zakupów internetowych mobilną kartą z limitem ma jeszcze jedną ważną zaletę. Nie musisz zamrażać własnych środków finansowych – jeśli zakup okaże się nieudany, po prostu zwrócisz produkt i oddane pieniądze automatycznie spłacą kredyt.

Sprawdź!
Czym jest linia kredytowa? Kiedy złożyć wniosek o kredyt odnawialny? Czy przedsiębiorca może ubiegać się o taką pomoc finansową?

Jak płacić kartą mobilną?

Płatność mobilną kartą jest niezwykle wygodna, potrzebujesz jedynie aplikacji w swoim smartfonie. Przy niektórych zakupach internetowych konieczne będzie podanie numeru wirtualnej karty kredytowej oraz daty ważności i kodu CVV lub CVC. Dane te jednak bez problemu znajdziesz w aplikacji. Problem rozpoczyna się w momencie, gdy sklep stacjonarny nie posiada terminala z czytnikiem do płatności zbliżeniowych. W takich sytuacjach niestety potrzebna jest gotówka lub tradycyjna plastikowa karta. Na szczęście, coraz więcej punktów sprzedaży dysponuje specjalnymi czytnikami, które oferują płatności bezstykowe.

Ile kosztuje mobilna karta i gdzie ją zamówić?

W znaczącej większości wydanie wirtualnej karty kredytowej jest zupełnie darmowe. Jednak zwróć uwagę na opłaty związane z użytkowaniem takiej karty. Każdy bank ma swoją własną ofertę i proponuje inne warunki umowy, dlatego zawsze warto porównać propozycje kilku placówek. Dobrą alternatywą jest też wybór produktu z oferty firmy FinTechowej – często proponują one bardzo atrakcyjne warunki. O opłatach i funkcjonowaniu kart z elastycznym limitem kredytowym możesz przeczytać w naszym artykule „Jak działa karta kredytowa?”, do którego serdecznie zapraszamy!

Mobilna karta płatnicza jest innowacyjną formą płatności, której zadaniem jest ułatwienie życia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Niektóre karty pozwalają nawet na przewalutowanie pieniędzy według bardzo atrakcyjnego bez żadnych dodatkowych kosztów! Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości na temat nowoczesnych rozwiązań w sektorze finansowym i wybierzesz odpowiednią dla siebie wersję karty wirtualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *