Odrzucony wniosek kredytowy – najczęstsze przyczyny

Kredyt to dla wielu z nas jedyna możliwość na zrealizowanie swoich marzeń, takich jak zakup domu, mieszkania czy wyjazd na emocjonującą wycieczkę. Zanim jednak będziemy mogli z niego skorzystać, czeka nas wypełnianie wniosku kredytowego i związane z tym formalności.

Kredyt to dla wielu z nas jedyna możliwość na zrealizowanie swoich marzeń, takich jak zakup domu, mieszkania czy wyjazd na emocjonującą wycieczkę. Zanim jednak będziemy mogli z niego skorzystać, czeka nas wypełnianie wniosku kredytowego i związane z tym formalności. Co można zrobić w sytuacji, kiedy wniosek kredytowy zostanie odrzucony przez bank? Dlaczego może się tak wydarzyć? Dowiedz się już dzisiaj, jak poprawić zdolność kredytową, żeby móc zapobiegać takim sytuacjom.

Niskie dochody i ich problemowe źródła

Jednym z najczęstszych powodów, które sprawiają, że wniosek kredytowy może zostać odrzucony, to nasze zbyt niskie dochody względem kwoty zobowiązania, na jakie chcemy się zdecydować. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż bank jest instytucją komercyjną, natomiast udzielanie pożyczek to dla niego sposób na zarobek i musi odpowiednio kalkulować ryzyko takiej inwestycji. Jeśli więc przedstawiciel banku będzie miał podejrzenia, że kredyt, jaki chcemy uzyskać, może sprawić nam trudności przy spłacie, może nam odmówić jego udzielenia.

Podobnie wygląda sytuacja z formą zatrudnienia. Teoretycznie osoby, które otrzymują swoje wynagrodzenie za pracę z tytułu umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie, będą miały większy kłopot z uzyskaniem kredytu. Tego typu umowy charakteryzują się mniej wiążącym charakterem niż klasyczne umowy o pracę, więc bank może mieć tutaj wątpliwości odnośnie do pewności naszego statusu zatrudnienia oraz dochodów.

Sprawdź!
Badania wytrzymałościowe materiałów – najważniejsze informacje

Negatywna historia kredytowa

Wniosek kredytowy może zostać odrzucony także z powodu nieodpowiedniej historii kredytowej. W jaki sposób to działa? Za każdym razem, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie jakiegoś zobowiązania (niezależnie od jego wysokości), jest to odnotowywane w bazie Biura Informacji Kredytowej. Będzie się tam znajdowała nie tylko kwota naszego zadłużenia, ale także dokładna historia jego spłaty. Jeśli bank zobaczy, że mieliśmy problemy z terminowym spłacaniem wcześniejszych pożyczek, może być mniej skory do udzielenia nam kolejnej.

Podobnie wygląda sytuacja z zupełnym brakiem historii kredytowej. Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że osoby bez żadnych zobowiązań są dla banków bardziej pewne niż te, które posiadają już jakieś kredyty. To po części prawda, jednak w przypadku osób bez żadnej historii kredytowej bank może mieć problem z oszacowaniem, jak dany klient podejdzie do tematu spłaty swojego pierwszego kredytu.

Z tego powodu dobrym pomysłem na zwiększenie swojej zdolności kredytowej w sytuacji, kiedy nigdy nie zaciągnęliśmy żadnego zobowiązania, może być zakup na raty jakiegoś niedrogiego przedmiotu. Nie obciąży to naszego budżetu i jednocześnie zostawi ślad w BIK, który będzie służył jako potwierdzenie naszego odpowiedzialnego podejścia do spłaty zadłużeń.

Inne zobowiązania kredytowe

Kolejnym czynnikiem, który może przekreślić szanse naszego wniosku kredytowego, to inne zobowiązania spłacane przez nas na dany moment. Każda rata poprzedniego kredytu obciąża nasz budżet, więc automatycznie będzie wpływała na naszą zdolność kredytową przy zaciąganiu kolejnego zobowiązania.

Sprawdź!
Kredyt na otwarcie działalności

Podanie nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowym

Jeśli ktokolwiek przy lekturze poprzednich akapitów pomyślał, że może chociażby zataić formę swojego zatrudnienia, żeby uzyskać wyższy kredyt, od razu chcemy przestrzec, że nie jest to zbyt dobry pomysł. Tego typu informacje we wniosku kredytowym zostaną z całą pewnością wykryte i bank będzie mógł z tego powodu jeszcze bardziej zwiększyć swoje wymagania. Pamiętajmy, że szczerość w kontaktach z bankiem popłaca i może przyczynić się do tego, że finalnie uzyskamy interesujący nas kredyt.

Zbyt wysokie wydatki

Przy analizie wniosku kredytowego bank weźmie pod uwagę także wydatki w naszym gospodarstwie domowym. To niezwykle ważny czynnik przy staraniu się o kredyt, gdyż nawet dobrze zarabiająca osoba może nie dysponować każdego miesiąca kwotą, która pozwoli jej na spłatę zobowiązania. Bank weźmie pod uwagę koszty naszego mieszkania, rachunków czy nawet wydatki, jakie ponosimy w sklepie. Jeśli chcemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, jedynym rozwiązaniem na tym polu będzie lepsze zadbanie o swój domowy budżet i ograniczenie niepotrzebnych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *